Hakkımızda Ana Sayfa Görev ve Hedefler
Tarihçemiz:

Kağıt Sanayi ile ilgili geçmişe kısa bir bakmak gerekir ise, Türkiye Sanayisinin Cumhuriyetten evvel ve Cumhuriyetin ilanından sonra, geçirdiği evreleri en yakından izleyen sanayi, KAĞIT işkoludur.

Türkiye Selüloz, Kağıt ve Ağaç Mamulleri Sanayi İşverenleri Sendikası - KASİSEN

Büyükdere Cad. No: 95 Çınar Apt. Kat: 3 D:11  (34387) Mecidiyeköy - İstanbul     Telefon : 0212 275 13 88 - 0212 275 83 65   Fax : 0212 275 13 89

Osmanlılar döneminde Haliç’e dökülen iki dereden biri olan Kağıthane deresinin üzerinde, Daye Hatun Camii yakınında ve adını kurulan Kağıt imalatından alan Kağıthane; 1453’den 1800 yıllarına kadar aralıklı olarak Kağıt imalatı yapılmıştır.

Cumhuriyet döneminde ise, ilk sanayi kuruluşu olarak T. Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş. adı ile 18 Nisan 1935 tarihinde kurulan modern kağıt fabrikası işletmeye açılmış ve ilk Türk Kağıdı üretilmeye başlanmıştır. SEKA aynı zamanda Türkiye’de Kağıt Sanayinde yatırım ve planlamalarda yapan kamu kuruluşu özelliğini de 1998 yılında özelleştirme kapsamına alınana kadar da taşımıştır.

Türkiye’de kağıt sanayi; ürettiği ilk ve ara maddeleri ile dış ve iç alımla sağlanan maddeleri de işleyen irili ufaklı yüzlerce kuruluştan oluşmaktadır.

Yaklaşık 1970’li yıllarda, üretim faaliyetlerine başlayan özel sektör kuruluşları ise, geçen bu süre içerisinde, önceleri tamamen eski kağıda dayalı bir üretim teknolojisi ile kurulmuş düşük kapasiteli kuruluşlar iken; Kağıt Sanayi giderek kendilerini ve teknolojilerini yenilemiş, eski kağıttan selüloz kullanımına, gri kartondan, kültürel ve endüstriyel kağıt üretimine yönelerek; büyümesi, teknolojisi ve üretimi yüksek, dünya ülkeleri ile rekabet edebilir modern kuruluşlar haline gelmişlerdir.

Bu dönem içinde SEKA’lar, tamamen özelleştirildiğinden, bir kısmı özelleştirme kapsamında özel sektörün kullanımına geçmiş veya üretim sektöründen çekilmiş bulunmaktadır. Özel sektörde ise; Yazı-Tabı Kağıdı, Sargılık Kağıtlar, Oluklu Mukavva Kağıdı, Kraft Torba Kağıdı, Kartonlar, Temizlik (Hijyenik) Kağıtlar, Sigara ve İnce Özel Kağıtlar, Gazete Kağıdı gibi 8 ana grup altında özel sektör tarafından üretilmektedir. Üretim yapan bu kuruluşların dışında ise, bazı kuruluşlarda Kraft Ambalaj Kağıdı, Karton Kutu veya Oluklu Mukavva Kutu imalatı ile kendinden Yapışkanlı Kağıt ve Bant imalatı gibi üretimlere yönelik de çalışmaktadırlar. Ayrıca, son yıllarda Ülkemizde Hijyenik Temizlik ve Sağlık Ürünleri kullanıma dayalı çeşitli ürünlerin üretimini yapan firmalar da bir hayli çoğalmış ve günlük kullanım alışkanlıklarına yönelik ciddi satış hedeflerini de tutturmuşlardır.

KASİSEN

Türkiye Selüloz, Kağıt ve Ağaç Mamulleri Sanayi İşverenleri Sendikası